Registrovat
cs en de
facebook instagram

Czechbouldering.com - bouldering, sněžník, modřín www.czechbouldering.com

Článek bez čísel aneb nečekaná návštěva Fontáče

Adam F. 20.10.2014


Je srpen, auto čeká nachystané u baráku, kufr nabalený, gambáče z akce jakbysmet. Jsme připraveni na výjezd, je tu jenom jediný problém – tam, kam chceme vyjet hlásí hektolitry deště a vyhlídky se nelepší. Zilloš, Silvretta, Magic, všechno je na jedno brdo. Koukám, kam bychom tak mohli vyrazit. Naťukám do yra Fontáč. Srážky žádné, dvacet stupňů. Že by?

Počkat, říká mi můj vnitřní hlas. Tam člověk nevyleze nic ani v zimě, natož v srpnu? Zbláznil ses?

No to je pravda. Ale co mám dělat, moknout v Zilloši?

Třeba by tam byl nějaký převis, kde se zašiješ… a něco možná vylezeš.

No jo… tak možná… Deníček chce nažrat!

No vidíš!

Počkej, mám nápad. Co takhle jet si zalézt? Prostě prázdniny, ne? Sýr, fujitko, víno a gambáče z akce. Ležing na matici…

Neblbni! Kolik peněz do toho dáš? A co si dovezeš, vole? Sedm áčka? Vyhozené prachy!

Jo tak ať. Anarchie!

Dál už jsem nad ničím neuvažoval a vyrazili jsme. Cesta před dopolední Prahu je pohoda, celé Německo prší a Francii projíždíme po staré N4 „Route national“, kde lze vidět kousek silniční historie. Minimum aut a čtyři pruhy nás rychle přibližují směrem Paříž, jen občas projedeme městečko s velkými zavřenými motoresty a benzinkami. Cesty přes zvlněná pole a odpočívadla pod platany mi z nějakého důvodu připomínají Afriku.

Kolem jedenácté jsem po šesti letech na Hipodromu, Monča tady taky dlouho nebyla. Druhý den máme jen jeden cíl: Sehnat slušného průvodce. Bohužel je státní svátek, takže sporty ve Fontu jsou zavřené a průvodce nemají ani v Decathlonu a blízkém Melunu. Lidi tady jsou tady milí, ochotně nám vysvětlují cestu a já vzpomínám na francouzštinu ze střední. Chybí tomu jen ten průvodce.

Iceberg 7A+

Začínáme klasicky v Bas Cuvier. Lezeme bouldry z červeného okruhu v přesvědčení, že jsou to šestky. Jak se později dozvíme, většinou se červený okruh pohybuje kolem obtížnosti pět, výjimečně 6A-6B. To ale neznamená, že si nezalezete, obzvlášť když to lezete blbě.

Další den a jeden polo-rest trávíme v Rocher aux Sabots, což je asi nejpopulárnější sektor oblasti Trois Pignon. Kolem nás lezou davy lidí, modré okruhy oblézá zájezd děcek z Británie s tričky CAC, kolem běhají maratonci. Já projektuju bouldry 6C-7A.

Od belgičana dostáváme tip na koupi našeho vytouženého průvodce: Fontainebleau Fun bloc. Dá se koupit na jihu v kempu kousek od vesničky Nemours u Grez-sur-Loing. Průvodců na Fontáč existuje hodně, ale tenhle se vyplatí koupit hlavně protože každý kámen je vyfocený. Později zjišťujeme, že 99% bouldrů v průvodci opravdu je (což je při počtu variant a kombinací v každém sektoru opravdu pozoruhodné). Autor si s nákresy i fotkami pohrál; každý je dobře nasvícený, bouldry vyznačují barevné linie a mnohdy jsou označeny i definované nástupní chyty.

Strašidelně vysoké 6C v Petit Bois

Ve Fontáči máte dvě možnosti, jak přistoupíte k lezení: Buď si předem vytipujete bouldry, na které budete jezdit a podle toho vybíráte sektory. Nebo přijdete do oblasti, shodíte boldrmatku na náměstí mezi kameny a lezete, co vám padne do oka.

Převislé věci nebo nedej bože bouldry s více vyrovnanými kroky tady nehledejte. Obtížnost je mnohdy v jednom kroku. Síla se samozřejmě hodí, ale ta samotná nestačí. „Urvat“ to jde tak do obtížnosti 6, ale na sedmičky už čistá síla nestačí… hodí se umět stát na tření, patovat na tření, držet se na tření…

7A v Cuvieru

Občas vlezu do něčeho težšího a nestačím se divit. Asi není 7C, jako 7C a ve Fontu na žádný bonus nenarazíte. Monča jako vždy bojuje s výškou, mnohdy jí to nedá ani do prvních chytů. Ještě že máme ty matice, na dopady bychom je sice nepotřebovali (dopadiště jsou rovná a písečná), ale jako startovací blok pro lidi menšího vzrůstu se hodí. 7áčka jakž tak jdou, 7b už ne a 7c… v 95.2 vylezu L'Ange Naif 7C - „Naivního anděla“, ale přijde mi to nějaké podezřelé. No, jo ono se to leze bez velké díry vlevo, ale to se dozvím až doma. Žádné bodíky nebudou.

Nakonec největší radost nekoresponduje s číslem, tak už to ale v lezení bývá. Monča nejvíc bojuje ve výlezovém 6C „Audacieux“ na náměstí v Bas Cuvieru. Není to lehké! Naklápíte se do járku, ale chyty nikde, nohy jsou podivně skrčené a ne a ne se překulit. Monča vyletí z té nejhorší pozice – „žába“ ruce šmátrají po chytech, které tam nejsou a nohy jsou utopené pod převisem. Nakonec se dá ještě jeden pokus. Důležité je pořádně naplácávat želví krunýře. Všimli jste si někdy, jaký to vydává dutý zvuk? Monča zabere a je nahoře, má radost a osazenstvo náměstí dobrou podívanou.

Audacieux 6C

Já mám nejradši konec dne, kdy už mě bolí ruce a jdu bojovat do proslavených rajbasů. Na jednom kameni nedaleko Marie Rose zkouším postupně plazivky od 6A do 7A. Za mnou diskutují „blosárdi“ místní postarší borci. Malé stupy a miniaturní chyty nejsou moje doména, ale po hodině to nějak zprogramuju a jsem nahoře. Techniše 7A v Bas Cuvieru bylo po mnoho dní z říše snů. Pak už jedeme na naše oblíbené parkoviště pod borovicemi, jde se vařit, něco málo popít a ujíst ze zásoby dobrých sýrů.

V průvodci je krátké povídání o tom, jak jsou ve Fontáči ohodnocené bouldry. Základní obtížnost je 6A,6B, 6C atd. Pluska značí nejistotu v klasifikaci. To znamená, že mezi 6A a 7A jsou pouze tři stupně! Navíc se obtížnost odvíjí od nejjednoduššího způsobu přelezu, který byl vymyšlený.

Neúspěšné pokusy v L'Abbe Résina 7C

Tohle je čistě praktický přístup. Nebere v úvahu, jestli měl prvovýstupce jiný názor nebo jestli je nejjednodušší metoda pro lezce s metrem devadesát nebo s metrem padesát. Nezohledňuje to, že je boldr technický nebo má specifickou fintu, na kterou je těžké přijít. Prostě vezme čistou sílu, kterou je třeba mít s ideální výškou, dobrým softvérem, slušným třením a nazdar. Nejedná se totiž o mistrovství světa, ale o číslo u bouldru. Čím víc se nad tím přemýšlí, tím je to horší. A hlavně: důležitý je přece ten bouldr, ne?

Bouldering je o řešení problémů a síla je jenom prostředek. Jsou oblasti, kde to platí míň a kde víc a Font je jedna z nich. Když jste ochotni slevit z vašich deníčkových nároků, užijete si Font na max. A on vás možná nakonec taky nějak odmění.

 


Pro tuto akci je nutné přihlášení.