Registrovat
cs en de
facebook instagram

Czechbouldering.com - bouldering, sněžník, modřín www.czechbouldering.com

GRANITO numero UNO

ZS 26.03.2015


Psal se rok 20 15 a španělskou zimu vytrhl svým příjezdem Lukáš „Rámus“ Čermák. Kromě rýmičky přivezl krabici plnou buchet od Péti, pěkně DĚKUJEME! Já už věděl, co bude dál a nemohl se dočkat, a tak po dvou dnech komatu z české rýmičky jsem se stal jediným bouldristou v oblasti Jaén, abych si po měsíci a půl na laně opět připomenul, co to znamená zabrat.

 

 

Pegalajar

Vápenec není pro mě žádný řev, ale tato oblast opravdu stála za to! Vysoké kameny, výhled do krajiny a bouldering po krápníkách. To je Pegalajar, čti Pegalachar ,)

O Jaénu, čti Chaénu napsal Ondra už podrobné info na svém blogu: www.easyclimbing.cz

Doporučuji tuto oblast při příští návštěvě Španělska určitě nevynechat!

Velkým snem a cílem letošního zájezdu byla La Pedriza, oblast spíše známa pro lezení v plotnách, ne už tak pro bouldering. Přitom opak je pravdou, tento 100 kilometrový pás žuly, který se v krajině vynořuje, kde se mu zlíbí, vytváří jednu z nejlepších oblastí, kterou jsem doposud navštívil.

El Escorial aneb náhoda nexistuje!

Je 8. února a po třech týdnech to v Jaénu balíme, vstříc novým pohybům, vstříc novým oblastem. Na plánu je Albarracín, Cuenca a pak La Pedriza. Po cestě zjišťujeme od Džanglího, že letošní zima v Albarracínu je opravdu krutá, a tak jelikož jsem toto magické místo již navštívil, vyhrává La Pedriza. Loni v létě jsem v Ádru potkal jednu Španělku, která mi o Pedrize neustále básnila. Večer se ocitáme ve městě El Escorial, ve kterém Paloma žije (50km na sever od Madridu). Hledáme místo, kde spát a zjišťujeme, že se zde taky bouldruje. Dokonce se mi podařilo stáhnout průvodce v pdf. Rozhodneme se přenocovat na parkovišti přímo v oblasti.

Ráno se probouzíme na nejhezčím místě tohoto zájezdu Silla Felipe a užíváme si výhled na Escorial a Pedrízu vpovzdálí. Sněhové bouře jsou ty tam, vymetená obloha, nikde nikdo, pouze my dva a žuloví krasavci uprostřed dubového lesa. To vše jako bonus rozeseto na kopci s parádním výhledem na Madrid a pohoří kde sníh přechází v žulové království.

Perfektní žula, ostrá i lámavá jako všude jinde. Zvláštností jsou kameny – brambory – patatas, jak je nazývají Španělé, které z nich vystupují.

  

Jako při každé nové návštěvě lezeme vše, co nám do oka padne a za 3 hodiny máme vystříleno. Jdeme ke karavanu na kafe a trošku se občerstvit. Za chvíli přijíždí bouldrista s přítelkyní, který nám nabízí nového průvodce na Escorial, jehož je sám autorem. Já mu na oplátku věnuji průvodce našeho a najednou z něj leze, že byl před 10 lety na Sněžníku a bouldroval s Fidem a Ondrou. Dokonce je v sektoru Best of direct, na kameni Střecha po něm pojmenován bouldr Španělák, který s klukama otevřel. Kruh se uzavírá. David Periňan se nám se svoji přítelkyní stane na zbytek našeho pobytu průvodcem a velice milým společníkem. Velice děkujeme!

 

Zarzalejo


Čti Tartalecho ,) je místo, které mě uhranulo asi nejvíce. V Pedríze je ještě spousta sněhu a tak volíme bližší cíl. Oblast rychle vysychá, ale někdy se zde pro silný vítr nedá ani lézt. Každopádně nabízí velmi jednoduše dostupné kameny, které mi svým charakterem připomínaly Bishop, jenom ty brambory jsou tady navíc. Problémy jsou vysoké, hravé, místy hodně technické. Je dobré mít připravenou kůži jinak zde rychle skončíte. Místo má neskutečnou atmosféru a dostatek problémů pro každého.

 

La Pedriza

Takhle nějak si představuji Hampi – labyrint kamenů, který se rozprostírá, kam jen oko dohlédne – to je La Pedriza. Nedávno vyšel nový průvodce, ale není moc jednoduché se podle něj zorientovat, což vytýkají i místní. Tentokrát je nám průvodcem Eduardo Pascal (Landi), španělská boulderingová scéna je jedna velká rodina. Velice vřele nás přijali a věnovali nám svůj čas a energii. Těším se na další setkání a věřím, že jim to budeme moct oplatit. Když jsem Landiho potkal, jedna z prvních vět, kterou pronesl bylo: „Kdo jednou toto místo navštíví, zůstane zde už navždy nebo se bude neustále vracet“.

Musím přiznat, že i nás toto místo učarovalo a často se nám dělalo šoufl z množství kamenů a nádherných problémů, kterých bylo kolem nespočet. Takže pokud budu mít sebemenší možnost pobyt v této stále se rozvíjející oblasti zopakovat, nebudu váhat ani minutu. Prvotřídní bouldering, super místo, super lidé, sezóna od prosince do února, 50km od Madridu. A když už vás to bude na žule nudit, stačí se vydat opačným směrem via Albarracín.

JUST BOULDER IT!                                                                                                                                        Zdeněk Suchý

Mapa:

https://www.google.com/maps/d/edit?hl=cs&authuser=0&mid=zO-ivdYZIpto.kNJNlYM0aP9M

Jedno z mnoha Landiho videí: 

https://vimeo.com/89997134

El Pan nuestro de Cada Dia from eduardo Pascals on Vimeo.

 


Pro tuto akci je nutné přihlášení.